TLV61220DBVR Power Management ICs With Low Quiescent Current And High Efficiency
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TLV61220DBVR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : TLV61220DBVR
Desc6ription : IC REG BOOST ADJ 220MA SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6
Contact Now
TLV61220DBVR, Power Management IC
Features:
- Automotive-Grade, AEC-Q100 Qualified
- Wide Input Voltage Range: 2.2V to 28V
- Up to 2A Output Current
- Output Voltage Range: 0.8V to 26V
- High Efficiency: Up to 96%
- Low Quiescent Current: 50μA
- Output Discharges Function
- Over-Temperature Protection
- Low Profile (1mm) DFN-8 Package
Product Status
Active
Function
Step-Up
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
0.7V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
5.5V
Current - Output
Frequency - Switching
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)