LMR14006XDDCR Power Management ICs SIMPLE SWITCHER® 40 V 600 mA Buck Regulator Sleep Mode Package TSOT-23-6
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : LMR14006XDDCR
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Voltage - Input (Min) : 4V
Voltage - Input (Max) : 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 0.765V
Voltage - Output (Max) : 38.4V
Current - Output : 600mA
Frequency - Switching : 1.1MHz
Contact Now
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
38.4V
Current - Output
Frequency - Switching
1.1MHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
SOT-23-THIN
Features
• Ultra Low 28 µA Standby Current in Sleep Mode
• Input Voltage Range 4 V to 40 V
• 1 µA Shutdown Current
• High Duty Cycle Operation Supported
• Output Current up to 600 mA
• 1.1 MHz and 2.1 MHz Switching Frequency
Applications
• Battery voltage regulation (headsets and earbuds, cameras, augmented reality glasses, electronic
and robotic toys, personal medical products)
• LED/Laser supply (barcode scanner, laser distance meter)
Battery protectionWhy buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Wholesale LMR14006XDDCR Power Management ICs SIMPLE SWITCHER® 40 V 600 mA Buck Regulator Sleep Mode Package TSOT-23-6 from china suppliers
LMR14006XDDCR Power Management ICs SIMPLE SWITCHER® 40 V 600 mA Buck Regulator Sleep Mode Package TSOT-23-6 Images