TPS3103K33DBVR Power Management ICs - High Performance And Reliability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS3103K33DBVR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Active
Type : Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored : 1
Voltage - Threshold : 2.941V
Output : Open Drain or Open Collector
Reset : Active Low
Contact Now
Texas Instruments TPS3103K33DBVR Power Management ICs
Features:
- Low-Power Shutdown Control
- High-Voltage Prewire
- Low-Voltage Detection
- Temperature Sensing
- Low-Current Delay
- Low-Power Monitoring
Package:
- Standard 8-Lead SOIC
Specifications:
- Voltage Range: 4.5V to 5.5V
- Maximum Operating Current: 5mA
- Output Voltage: 3.3V
- Output Current: 5A
- Maximum Output Power: 16.5W
- Operating Temperature Range: -40°C to +85°C