NCP5500DADJR2G Power Management IC 8-SOIC Package High Efficiency Reliability Excellence
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP5500DADJR2G
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Surface Mount
Current - Output : 500 mA
Output Type : Adjustable
Voltage - Input (Max) : 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.25V
Contact Now
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Current - Supply (Max)
20 mA
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)