NCP1117ST25T3G - Power Management IC With High Efficiency And Low Noise
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP1117ST25T3G
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : onsemi
Manufacturer Product Number : NCP1117ST25T3G
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Contact Now
NCP1117ST25T3G Power Management IC
Features:
• Output Voltage: Adjustable from 1.2V to 5.0V
• Output Current: up to 1.5A
• High Ripple Rejection: 68dB at 120Hz
• Low Dropout Voltage: 160mV at 1.5A
• Short Circuit Protection
• Thermal Shutdown
• Low Quiescent Current: 8mA
• Low Operating Frequency: 300KHz
• Low External Component Count
• Available in SOT-223 Package
• RoHS Compliant
Product Status
Active
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
68dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
0°C ~ 125°C