NCV8711ASN500T1G Power Management ICs Low-Voltage High Efficiency
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCV8711ASN500T1G
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : onsemi
Manufacturer Product Number : NCV8711ASN500T1G
Description : IC REG LINEAR 5V 100MA 5TSOP
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 5-TSOP
Contact Now
NCV8711ASN500T1G Power Management IC
Product Features:
• Low quiescent current
• Output voltage accuracy of 0.5%
• Input voltage range from 2.5V to 5.5V
• Maximum output current up to 500mA
• Internal compensation
• Enable/Shutdown control
• Over-temperature protection
• Short-circuit protection
• Over-voltage protection
• Frequency foldback
• Over-current protection
• Maximum efficiency up to 90%
• Available in 8-pin SOIC and 8-pin MLP packages
Product Status
Active
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.355V @ 100mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
PSRR
80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)