ADP2370ACPZ-1.2-R7 Power Management IC For High Efficiency Applications
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ADI
Model Number : ADP2370ACPZ-1.2-R7
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : ADI
Manufacturer Product Number : ADP2370ACPZ-1.2-R7
Description : IC REG BUCK 1.2V 800MA 8LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 800mA 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Contact Now
ADP2370ACPZ-1.2-R7 Power Management IC
Product Features:
• High Efficiency
• Low Dropout Voltage
• Internal Soft Start
• Small Package Sizes
• Low Operating Current
• Temperature Compensated Current Limit
• Inrush Current Limiting
• Over Voltage Protection
• Short-Circuit Protection
• Output Voltage Range: 1.2V to 5.5V
Applications:
• Portable Electronics
• Automotive Systems
• Industrial Power Supplies
• Battery Powered Devices
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.2V
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
Current - Output
Frequency - Switching
600kHz ~ 1.2MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)