NCP612SQ30T2G Power Management ICs SC-88A High Performance Applications
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP612SQ30T2G
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3V
Current - Output : 100mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
pn : NCP612SQ30T2G
Contact Now
NCP612SQ30T2G Power Management ICs in SC-88A Package for High Performance Applications
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 100mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Current - Supply (Max)
90 µA
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
NCP612SQ30T2G On Semiconductor Power Management ICs
Features:
• 30 V, 2.5 A Synchronous Step-Down DC/DC Converter
• Wide VIN Range: 4.5 V to 30 V
• Output Voltage Range: 0.6 V to 24 V
• High Efficiency up to 97 %
• Fixed Frequency PWM Current Mode Control
• Switching Frequency up to 1.5 MHz
• Accurate ±1 % Reference Voltage
• Cycle-by-Cycle Current Limiting
• Over Temperature Protection
• Under Voltage Lockout
• Enable Input with Active Low Logic
• Low Quiescent Supply Current: 22 μA
• High Pulse Current Capability: 3 A