NCP114AMX280TBG 4-UDFN Power Management IC Optimized Performance Efficiency
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP114AMX280TBG
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Current - Output : 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
PN : NCP114AMX280TBG
Contact Now
NCP114AMX280TBG 4-UDFN Power Management IC for Optimized Performance and Efficiency
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-UDFN (1.0x1.0)
NCP114AMX280TBG Power Management IC
Manufacturer: ON Semiconductor
Package: 4-UDFN
Features:
- Input Voltage Range: 4.5 V to 28 V
- Output Voltage Range: 0.6 V to 5.5 V
- Output Current: 280mA
- Operating Temperature Range: -40°C to 125°C
- Output Voltage Accuracy: ±2.0 %
- Line Regulation: ±0.02 %/V
- Load Regulation: ±0.1 %/mA