LM53601MQDSXRQ1 Power Management ICs Buck Switching Regulator Positive Adjustable 3.3V Output 1A ​ Package 10-WFDFN
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : LM53601MQDSXRQ1
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Voltage - Input (Min) : 3.8V
Voltage - Input (Max) : 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Voltage - Output (Max) : 6V
Current - Output : 1A
Frequency - Switching : 2.1MHz
Contact Now
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.8V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
6V
Current - Output
Frequency - Switching
2.1MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
10-WSON (3x3)
Features
• Qualified for automotive applications
• AEC-Q100 qualified with the following results:
– Device temperature grade 1: –40°C to 125°C ambient operating temperature range
– Device HBM classification level 2
– Device CDM classification level C5
• –40°C to 150°C junction temperature range (available)
• Wide operating input voltage: 3.55 V to 36 V (with transient to 42 V)
• Spread spectrum option available
• 2.1-MHz fixed switching frequency
• Low quiescent current: 23 μA
• Shutdown current: 1.8 µA
• Adjustable, 3.3-V, or 5-V output
• Maximum current load: 650 mA for LM53600-Q1, 1000 mA for LM53601-Q1
• Pin-selectable forced PWM mode
• RESET output with filter and delay release
• External frequency synchronization
• Internal compensation, soft start, current limit, and UVLO
• 10-lead, 3-mm × 3-mm SON package with wettable and non-wettable flanks
Battery protectionWhy buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Wholesale LM53601MQDSXRQ1 Power Management ICs Buck Switching Regulator Positive Adjustable 3.3V Output 1A ​ Package 10-WFDFN from china suppliers
LM53601MQDSXRQ1 Power Management ICs Buck Switching Regulator Positive Adjustable 3.3V Output 1A ​ Package 10-WFDFN Images