TPS54A24RTWR Power Management IC 1.5A Step-Down DC-DC Converter
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS54A24RTWR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : TPS54A24RTWR
Desc6ription : PWR MGMT SWITCHING REGULATOR
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 10A 24-WFQFN Exposed Pad
Contact Now
TPS54A24RTWR Power Management IC
Features:
-Wide input voltage range from 4.5V to 24V
-Output voltage adjustable from 0.8V to 20V
-Efficient, synchronous rectification
-High-side and low-side MOSFETs
-High-side MOSFET current sense
-Low standby current
-Output overvoltage protection
-Output overcurrent protection
-External soft-start capability
-Thermal shutdown
Packaging:
-10-Pin VSSOP (VQFN-P-10_VSSOP)
Applications:
-Battery-powered equipment
-Automotive electronics
-Industrial power supplies
-Portable computing devices
-Power over Ethernet (PoE)
-Telecommunications equipment
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
12V
Current - Output
Frequency - Switching
200kHz ~ 1.6MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
24-WQFN (4x4)
Base Product Number
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Wholesale TPS54A24RTWR Power Management IC 1.5A Step-Down DC-DC Converter from china suppliers
TPS54A24RTWR Power Management IC 1.5A Step-Down DC-DC Converter Images